Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

Cîrstea s-a impus într-o oră şi 32 de minute, după un start de meci mai slab, în care a pierdut două game-uri pe propriul serviciu. Românca a revenit, a egalat şi a dus primul set la tiebreak, în care s-a impus cu 7-5, adjudecându-şi a patra minge de set.

În actul secund, Cîrstea a fost imbatabilă la serviciu şi a câştigat cu un categoric 6-2.

Pentru calificarea în turul 2, Sorana Cîrstea va primi 84.000 euro şi 45 de puncte.

În turul următor, Sorana Cîrstea va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Alison Van Uytvanck (67 WTA, Belgia) şi Martina Trevisan (97 WTA, Italia).

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa [email protected].