Cătălin Predoiu, despre acuzaţia lui Călin Georgescu: Este complet ridicolă
![](https://microscopemedia.com/wp-content/uploads/2025/02/catalin-predoiu-despre-acuzatia-lui-calin-georgescu-este-complet-ridicola.jpg)
„Nu este adevărat că am trimis <mascaţii> la adresa dlui Georgescu şi nu am trimis <mascaţii> la adresa niciunui cetăţean niciodată. Nu este adevărat că am inspirat sau am ordonat un dosar dlui Georgescu sau oricărui alt cetăţean. Nu e adevărat că mă ocup de dosare sau fac dosare sau mă interesez de dosare. Nu am făcut-o niciodată nici ca ministru al Justiţiei, nici ca ministru de Interne. Asta la modul concret, cu privire la această situaţie, la această reclamaţie, să-i spunem, acuzaţie. O resping categoric. Este extrem de incorectă şi de nedreaptă această acuzaţie la adresa mea”, spune Cătălin Predoiu.
El menţionează că ministrul de Interne „nu se ocupă de dosare ale poliţiei”.
„Ministrul de Interne nu este la curent cu ce se întâmplă în dosarele poliţiei. Poliţia română gestionează acest lucru. Ofiţerul de caz desfăşoară activităţi poliţieneşti judiciare şi cele mai multe dintre astfel de dosare sunt desfăşurate sub coordonarea procurorului de caz. Procurorul de caz dispune măsurile care se impun într-un dosar sau altul, iar poliţia le duce la îndeplinire. Revenind la speţă, procurorul şi numai procurorul de caz are dreptul să dispună deplasarea şi intrarea în acţiune a ofiţerilor mascaţi, cum se spune în limbajul comun, într-o operaţiune sau alta. Deci această chestiune, acest dosar, n-are nicio legătură cu activitatea ministrului de Interne, cu deciziile ministrului de Interne, cu atribuţiile ministrului de Interne. (…) Această acuzaţie şi din această perspectivă este complet ridicolă”, încheie Predoiu.
Călin Georgescu anunţa marţi dimineaţă că mascaţii au ajuns la şeful său de campanie Radu Pally.
„Miliţianul Predoiu şi nişte procurori au trimis în această dimineaţă mascaţii acasă la şeful meu de campanie, Radu Pally. Solicit imperativ oprirea acestui abuz – nu ne puteţi intimida – nu putem fi îngenunchiaţi!”, a scris marţi pe Facebook Călin Georgescu.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa [email protected].