Prințul Paul de România se află în arest la domiciliu, la reședința sa din Paris – surse

Prințul Paul de România se află în arest la domiciliu, la reședința sa din Paris – surse

Prințul Paul de România, condamnat definitiv în România la 3 ani și 4 luni de închisoare în dosarul „Ferma Băneasa”, se află în arest la domiciliu, la reședința sa din Paris, au afirmat surse judiciare pentru Gândul. Ordinul de arest la domiciliu a fost impus la ora 5:54, la solicitarea Poliției Române.

Poliția franceză a impus măsura arestului la domiciliu în cazul Prințului Paul Phillipe de România, luni, 7 martie, la Paris. Ordinul de arest la domiciliu a fost emis pentru executarea MEA, emis de autoritățile judiciare române.

În urma solicitărilor adresate de către SIRENE România, către SIRENE Franța, autoritățile franceze au transmis că Prințul Paul de România a fost arestat la domiciliu, la ora 05:54, în Paris.

Pe numele prințului Paul de România, instanța de la Curtea de Apel Brașov a solicitat Biroului SIRENE introducerea unei semnalări pentru arestare și predare, în baza noului mandat european de arestare, emis pe numele acestuia și a cerut retragerea celui vechi. Biroul SIRENE a validat inserarea noului MEA și a solicitat omologilor francezi localizarea și arestarea celui în cauză. În prezent, procedura executării MEA emis de către România este în desfășurare, au mai precizat sursele.