Politicienii francezi denunță atacul asupra unei moschei. Suspectul este încă în libertate

Suspectul este în continuare în libertate după atacul care a avut loc vineri, iar poliția nu a oferit public detalii despre un posibil motiv, scrie Reuters.
Președintele Emmanuel Macron a oferit sprijinul său familiei bărbatului și comunității musulmane franceze, scriind într-o postare pe X: „Rasismul și ura motivată de religie nu vor aparține niciodată Franței”.
Ministrul de interne Bruno Retailleau a vizitat duminică orașul Ales din sudul Franței, unde a avut loc atacul, unde s-a întâlnit cu lideri religioși. O manifestație împotriva islamofobiei era așteptată duminică seara la Paris.
Sâmbătă, într-o postare pe X, premierul Francois Bayrou a condamnat atacul ca fiind islamofob.
Franța, o țară care se mândrește cu secularismul său autohton cunoscut sub numele de „laicitate”, are cea mai mare populație musulmană din Europa, care numără peste 6 milioane și reprezintă aproximativ 10% din populația țării.
Dar politicienii din întregul spectru politic, inclusiv Macron, au atacat ceea ce au descris drept separatism islamist și islam radical, într-un mod despre care grupurile pentru drepturile omului și musulmane au afirmat că ar putea face mai dificilă exprimarea identității musulmane.