Actrița Halle Bailey, Ariel din „The Little Mermaid”, își acuză fostul iubit de abuz: „Mi-a spart un dinte și mă hărțuiește online”

Actrița Halle Bailey, Ariel din „The Little Mermaid”, își acuză fostul iubit de abuz: „Mi-a spart un dinte și mă hărțuiește online”

Judecătorul a dispus marți ca DDG, al cărui nume real este Darryl Dwayne Granberry Jr., să nu se apropie de Bailey și de fiul lor de 17 luni, Halo, până la o audiere stabilită pentru 6 iunie.

„Pe tot parcursul relației noastre”, a declarat Bailey în documentele depuse pentru a obține ordinul, „Darryl a fost și continuă să fie abuziv din punct de vedere fizic, verbal, emoțional și financiar. Solicit acest ordin pentru a mă proteja pe mine și pe fiul nostru Halo de abuzurile continue”.

Un reprezentant al lui Granberry nu a răspuns imediat solicitării presei pentru comentarii.

Actrița și fostul iubit aveau o relație din 2022

Bailey, în vârstă de 25 de ani, și Granberry, în vârstă de 27 de ani, au avut o relație din 2022 până anul trecut. De la despărțire, Bailey spune că au avut loc „multiple acte de violență fizică”.

Într-un incident detaliat, petrecut în ianuarie, Bailey afirmă că Granberry a început să o insulte în timp ce ea încerca să-i prindă copilului centura de siguranță în mașină, potrivit APnews.

„Următorul lucru pe care mi-l amintesc este că lucrurile au devenit violente între noi”, a spus Bailey. „Ne-am luptat, ne-am trântit. La un moment dat, Darryl m-a tras de păr. Apoi m-a lovit cu fața de volan, iar în acel moment mi-am spart un dinte. În acel moment am încetat să mai ripostez pentru că durerea era prea mare”.

Bailey a inclus în dosar fotografii cu dintele spart și vânătăi pe brațe.

În martie, spune ea, Granberry a intrat în casă în lipsa ei și i-a trimis o fotografie cu patul însoțită de un mesaj amenințător care sugera că ar avea relații cu alți bărbați.

Câteva zile mai târziu, când Bailey a refuzat să-i trimită copilul bolnav, acesta ar fi devenit agresiv, a spart camera de supraveghere Ring de la intrarea casei și i-a smuls telefonul. În timp ce ea ținea copilul în brațe, el a trântit ușa mașinii peste ea. Artista a depus o plângere la poliție pentru acest incident.

Hărțuită online pe platformele Twitch și YouTube

Bailey a mai cerut ca fostului partener să i se interzică folosirea platformelor de streaming Twitch și YouTube pentru a o ponegri în fața fanilor.

„Ori de câte ori vrea să mă atace, începe să vorbească urât despre mine cu milioanele lui de urmăritori”, a explicat ea. „Spune că îl împiedic să-și vadă fiul și că am alți bărbați. Ca urmare, primesc amenințări și mesaje pline de ură în social media”.

Judecătorul i-a interzis lui Granberry și deținerea de arme. La audierea din 6 iunie, ordinul de restricție poate fi prelungit până la cinci ani.

DDG, originar din Pontiac, Michigan, a devenit cunoscut mai întâi ca vlogger, apoi ca artist hip-hop. Pe 5 mai, și-a lansat al patrulea album de studio, „Blame the Chat”, sub labelul Epic Records.

Bailey, originară din Atlanta, a fost nominalizată de cinci ori la premiile Grammy atât ca artist solo, cât și în duo-ul Chloe x Halle, alături de sora ei. A jucat în serialul „Grown-ish” între 2018 și 2022, iar în 2023 a interpretat rolul principal controversat în versiunea live-action a filmului „The Little Mermaid”.