Trei avioane cisternă ale SUA au ajuns în România, în contextul războiului din Iran. Dislocarea temporară în România, după decizia CSAT și a Parlamentului de la București

Trei avioane cisternă ale SUA au ajuns în România, în contextul războiului din Iran. Dislocarea temporară în România, după decizia CSAT și a Parlamentului de la București

3 avioane cisternă ale SUA au aterizat deja la Baza 90 și urmează să fie mutate la Baza Mihail Kogălniceanu. Dislocarea capabilităților militare ale SUA pe teritoriul României este temporară și are loc în contextul războiului în desfășurare din Iran.

Este vorba de avioane Boeing KC-135 Stratotanker fundamentale  care servesc drept coloana vertebrală a capacității SUA de realimentare în aer. Unul dintre aceste avioane a fost pierdut de Armata americană, în urmă cu câteva zile, deasupra Irakului.

Parlamentul României a aprobat zilele trecute solicitarea CSAT de dislocare temporară a unor echipamente SUA, la cererea Pentagonului.

„Este vorba de avioane de realimentare, de echipamente de monitorizare și echipamente de comunicații satelitare, acestea din urmă în corelare cu scutul de la Deveselu”, a spus Nicușor Dan.

De asemenea, Bloomberg și media americane au dezvăluit că în România vor ajunge și în jur de 500 de militari americani.


Știre în curs de actualizare