Un conglomerat din Hong Kong solicită despăgubiri în valoare de 1,5 miliarde de dolari din partea Panama
CK Hutchison a declarat într-un comunicat că a inițiat o nouă procedură de arbitraj împotriva Panamei și a susținut că această țară din America Centrală a încălcat un tratat de protecție a investițiilor prin „acte suverane care au vizat o concesiune portuară veche de zeci de ani”.
Compania acuză că Panama desfășoară o „campanie de atac din partea statului” asupra activelor companiei din această țară, potrivit Associated Press.
În luna februarie, guvernul panamez a preluat controlul asupra porturilor Balboa și Cristobal, situate la fiecare capăt al Canalului Panama, după ce Curtea Supremă a țării a decis că era neconstituțională concesiunea deținută de filiala CK Hutchison pentru administrarea celor două porturi.
Mărul discordiei
Cele două porturi, situate la fiecare capăt al Canalului Panama, au devenit un element al tensiunilor dintre SUA și China de la revenirea lui Donald Trump la Casa Albă anul trecut, după ce acesta a acuzat China că „administrează” canalul.
Canalul Panama este administrat și deținut de Panama. Totuși, Panama Ports Company, o filială a CK Hutchison, administra cele două porturi de pe canal încă din 1997 și își reînnoise concesiunea pentru o perioadă de 25 de ani în 2021.
Beijingul și Hong Kongul au reacționat vehement împotriva Panamei în legătură cu preluarea porturilor.
Tensiunile geopolitice și juridice au împiedicat vinderea activității
CK Hutchison, controlată de familia celui mai bogat om din Hong Kong, Li Ka-shing, a anunțat anul trecut o tranzacție inițială în valoare de 23 de miliarde de dolari pentru vânzarea activității sale portuare globale, inclusiv a celor două porturi din Panama, către un consorțiu din care face parte firma americană de investiții BlackRock. Însă tranzacția a înregistrat puține progrese din cauza tensiunilor geopolitice și al contestărilor juridice dintre China, SUA și Panama.
În luna martie, Panama Ports Company a solicitat separat o despăgubire de cel puțin 2 miliarde de dolari din partea Panamei pentru preluarea porturilor, pe care a calificat-o drept ilegală în cadrul unei proceduri de arbitraj internațional. CK Hutchison a declarat că acțiunile respective înregistrează progrese.
CK Hutchison a adăugat că noile proceduri de joi se concentrează asupra drepturilor sale prevăzute în tratat, care sunt distincte de drepturile contractuale ale Panama Ports Company din cadrul procedurilor de arbitraj anterioare.
În luna aprilie, filiala a inițiat, de asemenea, o procedură de arbitraj împotriva grupului danez de transport maritim și logistică Maersk, după ce acesta a preluat o parte din operațiunile sale portuare din Panama.
Maersk a declarat la momentul respectiv că nu considera că are vreo răspundere în legătură cu pretențiile respective.
