Un observator independent al alegerilor din Rusia ar putea fi pedepsit cu 6 ani de închisoare

Un observator independent al alegerilor din Rusia ar putea fi pedepsit cu 6 ani de închisoare

Un procuror rus a cerut luni şase ani de închisoare pentru Grigory Melkonyants, copreşedinte al grupului independent de monitorizare a alegerilor Golos. De asemenea, procurorul a cerut că bărbatului să-i fie interzis să participe la activităţi publice timp de 10 ani.

Melkonyants a fost arestat în august 2023, fiind acuzat că a coordonat activitatea unei „organizaţii indezirabile”, potrivit Reuters. El a pledat nevinovat. Şase ani este pedeapsa maximă pentru infracţiunea de care este acuzat Melkonyants.

Golos a publicat o serie de dovezi despre presupuse fraude în alegerile parlamentare din 2011, care au stârnit proteste ale opoziţiei. De asemenea, au fost prezentate unele documente privind votul prezidenţial din 2012 care i–a asigurat preşedintelui Vladimir Putin la Kremlin al treilea mandat.

Activiştii pentru drepturile omului spun că dosarul împotriva lui Melkonyants face parte dintr-o represiune asupra societăţii civile, care s-a intensificat de la începutul războiului Rusiei în Ucraina. Grupul pentru drepturile omului OVD-Info afirmă că peste 1.600 de persoane sunt în prezent închise din motive politice. Kremlinul a respins toate acuzaţiile.